Koncertkalender

Har du kendskab til en metalkoncert som ikke står på listen, så klik på knappen nedenfor for at tilføje den!

Tip os om en ny koncert

Juni 2024

26/6 (ons) Judas Priest, Wolfmother
26/6 (ons) Opeth
28/6 (fre) Sworn Enemy, Cutthroat LA, Hard Lessons
28/6 (fre) The Gories, Norm Dogs
28/6 (fre) Crocell, Helskov, Anarchy Zone
29/6 (lør) Slan
29/6 (lør) - 6/7 (lør) Roskilde Festival 2024: Foo Fighters, Heilung, Kvelertak, Katla, Omsorg, m.fl.

Juli 2024

1/7 (man) Plini
1/7 (man) ZZ Top, Jesper Binzer
3/7 (ons) Hanabie
3/7 (ons) Drukner
5/7 (fre) Rammstein
6/7 (lør) Toto
6/7 (lør) Horned Almighty
11/7 (tor) - 13/7 (lør) Metal Magic Festival 2024: Sabbat, Raven, Gruesome, Strychnos, Afsky, m.fl.
15/7 (man) Behemoth, Testament
20/7 (lør) Organiseret Støj, Systemfejl
28/7 (søn) Terror, Lifesick
29/7 (man) Flogging Molly
30/7 (tir) Armored Saint
30/7 (tir) Soulfly
31/7 (ons) - 3/8 (lør) Wacken Open Air 2024: Scorpions, Amon Amarth, In Extremo, Pain, Beast in Black, m.fl.

August 2024

1/8 (tor) Unto Others, Terminalist, Archangel
2/8 (fre) - 3/8 (lør) Support Our Scene Fest 2024: ROT AWAY, Earn Your Scars
3/8 (lør) JelsFest 2024: Ashes of Billy, Black Swamp Water, Urban Primate
3/8 (lør) The Copenhell Family Reunion Vol.IV: Persecutor, Lamentari
4/8 (søn) - 11/8 (søn) Smukfest 2024: Deep Purple
5/8 (man) Imperial Triumphant
8/8 (tor) - 10/8 (lør) Syd for solen 2024: Queens Of The Stone Age
9/8 (fre) - 10/8 (lør) Asgaard Rock Festival 2024: Skarnet, Viva Vertigo, Lextraneus, Bloody Dice, Exelerate
9/8 (fre) - 11/8 (søn) Rock ved Ruinen 2024: TBA
10/8 (lør) Red Warszawa
14/8 (ons) Ulthar, Succumb
15/8 (tor) Exelerate, The Vision Ablaze
15/8 (tor) Heathen
16/8 (fre) Sorten Muld
16/8 (fre) Fræs på Frølageret vol.2: Fatal Image, Blodrus, Uburen
16/8 (fre) Cro-Mags
16/8 (fre) - 17/8 (lør) JAILBREAK 2024: Pretty Maids, Katatonia, Mr. Big, Dokken, Ugly Kid Joe, m.fl.
16/8 (fre) - 17/8 (lør) Mejerhell 2024: Kellermensch, Illdisposed, HateSphere, Cabal, Trold, m.fl.
16/8 (fre) - 17/8 (lør) Ilter Festival 2024: Kaonashi, Vægtløs, MITE, Decorticate, Sklitakling, m.fl.
17/8 (lør) Fen, Lysbaerer
17/8 (lør) Kongehøjfestival: D-A-D
21/8 (ons) Left to Die, Incantation
23/8 (fre) Cobra Spell
23/8 (fre) - 24/8 (lør) Boringhell Fest 2024: HateSphere, Conan, ROT AWAY, Lipid, Lightchapter, m.fl.
24/8 (lør) Dødsgangen 2024: ORM, Temple of Scorn, 1914, Henret, URNE
24/8 (lør) Advocacy, Apathist, Tease the Demon
24/8 (lør) ROCK PÅ HAVNEN: Cobra Spell, Electric Guitars, Black Oak County, Blindstone
26/8 (man) Amon Amarth, Insomnium
28/8 (ons) Zeal & Ardor
28/8 (ons) Hexenbrett, Deathstorm
29/8 (tor) Heilung
29/8 (tor) - 31/8 (lør) Næstved Metal Fest 2024: BAEST, Tygers of Pan Tang, Necrophobic, Defecto, Undergang, m.fl.
30/8 (fre) Carnivore A.D.
31/8 (lør) Toldermania VII: Smertegrænsens Toldere, Eyes, Kollapse, I Am Bones, Norm Dogs, m.fl.

September 2024

6/9 (fre) - 7/9 (lør) Raise Your Horns 2024: BeCursed, Shadowspawn, Crocell, Ondfødt, Havamal, m.fl.
7/9 (lør) HXC over HCA #5: Hexis, Bones of Minerva, Fatal Move, He Who Saw The Abyss, Black Tritonus
7/9 (lør) Horned Almighty, Xenoblight
7/9 (lør) Advocacy, Apathist
7/9 (lør) Dødsmarch Over Dannevang: Crown The Beast
9/9 (man) Haken
12/9 (tor) Illdisposed, Defacing God
12/9 (tor) - 14/9 (lør) Copenhagen Metal Fest 2024: MØL, Strychnos, LLNN, Beneath The Silence, Lysbaerer, m.fl.
13/9 (fre) The Arcane Order
13/9 (fre) Bænch, Taker
13/9 (fre) - 14/9 (lør) Royal Metal Fest 2024: MORK, Bizarrekult, Lipid, Dread Witch
14/9 (lør) Rock & Rul: Plaguemace, I'll Be Damned, 802, Situationsfornærmelse, Quantum Solaris, m.fl.
17/9 (tir) Evergrey, Cyhra
19/9 (tor) Cirith Ungol, Night Demon
19/9 (tor) Evergrey, Cyhra
19/9 (tor) Symphony X
20/9 (fre) Sonata Arctica, Firewind
21/9 (lør) Father Befouled, Fossilization
21/9 (lør) Mercenary, Nakkeknaekker
21/9 (lør) Horned Almighty, Xenoblight
21/9 (lør) Einstürzende Neubauten
22/9 (søn) Einstürzende Neubauten
23/9 (man) Apocalyptica, The Raven Age
24/9 (tir) Apocalyptica, The Raven Age
26/9 (tor) Saturnus
26/9 (tor) Udånde, Kold
27/9 (fre) Skullclub, Strawberry Slaughterhouse
27/9 (fre) Blazing Eternity, Altar of Oblivion
27/9 (fre) NORDIC INVASION TOUR 2024: Aviana, Cabal, One Morning Left, Atena
28/9 (lør) Udgårdsfest 2024: Elvenking, Skyforger, Trold, Ættir, Sylvatica, m.fl.
28/9 (lør) NORDIC INVASION TOUR 2024: Aviana, Cabal, One Morning Left, Atena

Oktober 2024

3/10 (tor) Cannibal Corpse, Municipal Waste, Immolation, Schizophrenia
3/10 (tor) Afsky, 1349, Kampfar
4/10 (fre) - 5/10 (lør) Keep It True Rising IV: Crimson Glory, Cirith Ungol
5/10 (lør) Unprocessed
5/10 (lør) Skullclub, Strawberry Slaughterhouse
6/10 (søn) Thirty Seconds To Mars
6/10 (søn) Ellende, Groza, Servant
6/10 (søn) Demon Head, Spiracle, Scimitar
9/10 (ons) Crystal Viper, Savage Master
11/10 (fre) Kellermensch
12/10 (lør) Orabas, Emesis, He Who Saw The Abyss
17/10 (tor) ORM
18/10 (fre) ORM
18/10 (fre) Marduk, Valkyrja, Impalement, Undead
19/10 (lør) Kill Trip, Lipid
19/10 (lør) ORM
19/10 (lør) Skagarack
21/10 (man) Frank Carter & The Rattlesnakes
22/10 (tir) Eivør, Sylvaine
23/10 (ons) Eivør, Sylvaine
24/10 (tor) ORM
24/10 (tor) Russian Circles, REZN
24/10 (tor) Uada, Ghost Bath, Cloak
24/10 (tor) Blackbraid, Lamp of Murmuur, Dödsrit
25/10 (fre) Kellermensch
25/10 (fre) - 26/10 (lør) Odense Metalfest 2024: Livløs, Illdisposed, Withering Surface, Maceration, Crown The Beast, m.fl.
25/10 (fre) - 26/10 (lør) Lasher Fest 2024: Russian Circles, Downfall Of Gaia, John Cxnnor, REZN, Foreshadower, m.fl.
26/10 (lør) Kellermensch
27/10 (søn) Within Temptation
30/10 (ons) Fish
31/10 (tor) In Flames, Arch Enemy, Soilwork
31/10 (tor) Mercenary, Nakkeknaekker
31/10 (tor) Baroness, Graveyard, Pallbearer

November 2024

1/11 (fre) D-A-D
1/11 (fre) VOLA
8/11 (fre) Xenoblight, Swartzheim
9/11 (lør) Kellermensch
10/11 (søn) Dream Theater
11/11 (man) Gatecreeper, 200 Stab Wounds, Enforced
14/11 (tor) Rhapsody of Fire, Freedom Call
15/11 (fre) Dizzy Mizz Lizzy
16/11 (lør) Mother of All, Chronicle, Avarice, Thus
16/11 (lør) Mono Goes Metal 2024: Deadnate, Apathist, Danefae, Kōya
18/11 (man) You Me At Six
19/11 (tir) Saga
20/11 (ons) Hot Water Music
20/11 (ons) Veil Of Maya
22/11 (fre) Persecutor, SKRAEK
23/11 (lør) Hard Music For Hard Times #1 : MITE, Terrorpy, Fragile Masculinity
23/11 (lør) Kellermensch
24/11 (søn) Dark Tranquillity, Moonspell, Wolfheart, Hiraes
24/11 (søn) As I Lay Dying, Decapitated, Caliban, Left to Suffer
30/11 (lør) BeCursed, Hexis
30/11 (lør) VOLA
30/11 (lør) Nazareth

December 2024

1/12 (søn) Alcest
4/12 (ons) Kanonenfieber
5/12 (tor) Siamese
7/12 (lør) Nakkeknaekker, ROT AWAY
8/12 (søn) Smash Into Pieces
9/12 (man) Fit For An Autopsy
11/12 (ons) Wheel
12/12 (tor) Three for Silver
14/12 (lør) Nakkeknaekker, ROT AWAY

Januar 2025

16/1 (tor) The Halo Effect, Pain, Bloodred Hourglass
23/1 (tor) Eluveitie, Ad Infinitum

Februar 2025

3/2 (man) Set It Off
14/2 (fre) Metalized Tour 2025: Withering Surface, Panzerchrist, Trold
15/2 (lør) Metalized Tour 2025: Withering Surface, Panzerchrist, Trold
18/2 (tir) Paleface Swiss
20/2 (tor) Imminence
20/2 (tor) Metalized Tour 2025: Withering Surface, Panzerchrist, Trold
21/2 (fre) Metalized Tour 2025: Withering Surface, Panzerchrist, Trold
22/2 (lør) Metalized Tour 2025: Withering Surface, Panzerchrist, Trold

Marts 2025

1/3 (lør) Metalized Tour 2025: Withering Surface, Panzerchrist, Trold
14/3 (fre) Metalized Tour 2025: Withering Surface, Panzerchrist, Trold
15/3 (lør) Airbourne

April 2025

4/4 (fre) - 5/4 (lør) Epic Fest 2025: Stratovarius, Ross The Boss, Royal Hunt, Theocracy, Judicator, m.fl.
13/4 (søn) HXC Kids #2: TBA

Maj 2025

1/5 (tor) - 4/5 (søn) KIll-Town Death Fest X - 15 Years of Death, Darkness and Decay: TBA