NOTBA4

Koncertkalender

Har du kendskab til en metalkoncert som ikke står på listen, så klik på knappen nedenfor for at tilføje den!

Tip os om en ny koncert

Juli 2019

23/7 (tir) The Casualties, Total Chaos, Kalik
24/7 (ons) Thou, Moloch, Hexis, The Arson Project
25/7 (tor) Crazy Town, CRYOSPHERE, Walking Rumor
26/7 (fre) Katla, Morpholith
26/7 (fre) Love the Bomb, Mosaik
26/7 (fre) Langelandsfestival 2019: D-A-D
27/7 (lør) Deterium, Under The Bunker, Hollow Point
31/7 (ons) Rival Sons
31/7 (ons) OM

August 2019

1/8 (tor) - 3/8 (lør) Wacken Open Air 2019: Sabaton, Parkway Drive, Demons & Wizards, Powerwolf, Airbourne, m.fl.
1/8 (tor) - 3/8 (lør) GrimFest 2019: Xenoblight
2/8 (fre) Midnight Blues
3/8 (lør) Prong
3/8 (lør) Musik i Gryden 2019: Dizzy Mizz Lizzy
7/8 (ons) - 11/8 (søn) Smukfest 2019: Aphyxion, Royal Deceit
9/8 (fre) Utobias, Hushup
9/8 (fre) D.R.I.
9/8 (fre) De Profundis - Heathe x Opera: Heathe
9/8 (fre) - 10/8 (lør) Viking Festival 2019: Svartsot, Vanir, NYTT LAND, Ættir, Justify Rebellion, m.fl.
10/8 (lør) D.R.I., Social Decline
10/8 (lør) King Diamond, Batushka
10/8 (lør) Skullclub
10/8 (lør) Gum Bleed, NEXØ
11/8 (søn) Turnstile
15/8 (tor) Kill-Town Death Fest VII: Warm-Up: Eskhaton, Altarage, Ascendency
16/8 (fre) Earthless, Bite The Bullet
16/8 (fre) - 17/8 (lør) Asgaard Rock Festival 2019: Junkyard Drive, Sons Of Death Valley, GoatHawkBuffalo, Midnight Blues, Halcyon Hope, m.fl.
16/8 (fre) Lipid, Killing, Hoppepude
16/8 (fre) Kill Trip
17/8 (lør) Grusom, Blue Rose Down
22/8 (tor) Harmed, Verdande, Crown The Beast
23/8 (fre) D-A-D
23/8 (fre) Helhorse
23/8 (fre) - 24/8 (lør) Tornvang Open Air 2019: Killing, Iron Fire, Lipid, WORLD WAR 5, Wasted, m.fl.
23/8 (fre) - 24/8 (lør) UHØRT Festival 2019: Xenoblight, Between Oceans, Cartographs, Wayward Dawn, Hanging The Nihilist
23/8 (fre) South Haven, Dead Like Juliet, As Everything Unfolds, Meltdown
24/8 (lør) Svartsot
24/8 (lør) Transport League, Black Swamp Water
24/8 (lør) Support Our Scene Fest 2019: Lifesick, In Clover, Dagger Threat, Heroes 2 None
24/8 (lør) Næstved Metalfest 2019: Illdisposed, Vanir, Detest, Murder Among Kings, BLOOD EAGLE, m.fl.
24/8 (lør) Bhaal Fest IV: Dying Hydra, Demersal, Wokeh
25/8 (søn) Agnostic Front
25/8 (søn) Agnostic Front
29/8 (tor) ORM
30/8 (fre) Dream Police, Bollocks, Razor Blades, Heroes 2 None
30/8 (fre) Wintersun, Seven Thorns, Ethereal Kingdoms, Faanefjell
30/8 (fre) A Road To Damascus
31/8 (lør) South of Havnen Metal Festival 2019: Demolizer, Mortal Dread, Tilvidør, Necrosis, Psycolia, m.fl.
31/8 (lør) Seven Thorns, Ethereal Kingdoms
31/8 (lør) Fyrværkeri Festival 2019: D-A-D
31/8 (lør) Aphyxion, Beneath The Silence, Among Phantoms

September 2019

5/9 (tor) Xenoblight
5/9 (tor) - 8/9 (søn) Kill-Town Death Fest VII: The Decompomorphosis: Abhorrence, Tomb Mold, Vastum, Obliteration, Coffins, m.fl.
6/9 (fre) Xenoblight
6/9 (fre) Helmet
6/9 (fre) Aphyxion, Hearteater
6/9 (fre) Deterium, Hollow Point
6/9 (fre) Alkymist
7/9 (lør) Xenoblight
7/9 (lør) Aphyxion
7/9 (lør) Warrior Soul, Gods Among Machines
7/9 (lør) Helmet
7/9 (lør) The Centipedes
8/9 (søn) Muse
9/9 (man) Suffering Hour, Malthusian
11/9 (ons) Saint Agnes
11/9 (ons) Godless, Divide, Wayward Dawn
12/9 (tor) Halshug
12/9 (tor) Hedron, Kami
13/9 (fre) Halshug
13/9 (fre) Red Warszawa, Vrävarna, Demolizer
13/9 (fre) Dead Letter Circus, Siamese, Daze of June
13/9 (fre) Ghost Iris, Light This City
13/9 (fre) Aphyxion, Quantum Solaris
13/9 (fre) - 14/9 (lør) Raise Your Horns 2019: Blood Red Throne, Livløs, ORM, Ghost Iris, Silent Fracture, m.fl.
13/9 (fre) Chris Holmes & The Mean Men, Pectora
13/9 (fre) VOLA
13/9 (fre) Blood Red Throne, Wayward Dawn, Deception
13/9 (fre) Killing, Lipid, Wasted
14/9 (lør) Metalcruise Afterparty 2019: Electric Hellride
14/9 (lør) Halshug, Kollapse
14/9 (lør) HOAK, Kurgan, Killing
14/9 (lør) Slægt, Alkymist
14/9 (lør) SOTO, StOp, sToP
14/9 (lør) Death to Aarhus vol. IV: Death To Seattle, Katla, Pudsige Herrer
14/9 (lør) Helhorse
14/9 (lør) Aphyxion, Royal Deceit
17/9 (tir) Vader, Hate, Thy Disease
18/9 (ons) Focus
19/9 (tor) Morild, Afsky
20/9 (fre) Swindler, Murderbird, Danger of Men
20/9 (fre) - 21/9 (lør) Copenhagen Metal Fest 2019: Illdisposed, Sunless Dawn, Billy Boy In Poison, Defacing God, Silent Fracture, m.fl.
20/9 (fre) Xenoblight
21/9 (lør) Skullclub
21/9 (lør) Xenoblight, Deadnate
21/9 (lør) Deadflesh, Obskura, WORLD WAR 5
21/9 (lør) Swindler, Murderbird, Danger of Men
21/9 (lør) Chronicle, Wayward Dawn, Royal Deceit
21/9 (lør) Illdisposed, The Petulant
21/9 (lør) Helhorse, Nyt Liv, Silent Fracture
23/9 (man) Deafheaven, Touché Amoré, Portrayal of Guilt
25/9 (ons) Alice Cooper, Black Stone Cherry
26/9 (tor) Sisters Of Mercy
26/9 (tor) Between The Buried And Me
27/9 (fre) Silent Fracture, GoatHawkBuffalo
27/9 (fre) Xenoblight, Polars Collide
27/9 (fre) Feather Mountain, VIV
27/9 (fre) Crocell, Killing Gandhi, Hellmaze
27/9 (fre) Red Warszawa
28/9 (lør) Red Warszawa
28/9 (lør) Motorpsycho
28/9 (lør) Xenoblight
28/9 (lør) De Frigjorte, Wrath of Belial
28/9 (lør) RAM, Vulture

Oktober 2019

2/10 (ons) Ufomammut
2/10 (ons) As I Lay Dying, Chelsea Grin, Unearth, Fit For A King
4/10 (fre) Airbourne
4/10 (fre) Red Warszawa
4/10 (fre) HateSphere, Diabolical
4/10 (fre) Shotgun Revolution, Superloader, Rene Shades
4/10 (fre) - 5/10 (lør) The Grindcore Family Weekend 2019: Entrails Massacre, Excrementory Grindfuckers, Fordærv, Heinous, Herida Profunda, m.fl.
5/10 (lør) Deadnate
5/10 (lør) Shotgun Revolution
5/10 (lør) Red Warszawa
6/10 (søn) Svartidauði, Sinmara, Serpents Lair
6/10 (søn) Eyehategod
7/10 (man) Uriah Heep
9/10 (ons) Machine Head
10/10 (tor) Sleep
10/10 (tor) Gåte
11/10 (fre) Crocell, Killing Gandhi, Xenoblight
11/10 (fre) Gåte
11/10 (fre) Aphyxion, Cartographs
12/10 (lør) Shotgun Revolution, Black Oak County, Lucer
12/10 (lør) Airbourne
12/10 (lør) Vomit Angel, Fordærv, Black Tritonus
12/10 (lør) Gåte
13/10 (søn) Shores of Null, Yakuza, Syk
15/10 (tir) Morne
16/10 (ons) Bongripper
17/10 (tor) Cult Of Luna
18/10 (fre) Illdisposed, The Petulant
18/10 (fre) Bite The Bullet
18/10 (fre) Shotgun Revolution, Rene Shades
19/10 (lør) Shotgun Revolution, Rene Shades
19/10 (lør) Mortiis
19/10 (lør) Skullclub, Bite The Bullet
19/10 (lør) Illdisposed, The Petulant, Quantum Solaris
21/10 (man) Sunn O)))
23/10 (ons) Daughters
24/10 (tor) Shotgun Revolution
25/10 (fre) Bite The Bullet
25/10 (fre) Shotgun Revolution, Rene Shades
25/10 (fre) Michael Monroe
26/10 (lør) Cabal, ROT AWAY
26/10 (lør) Shotgun Revolution, Black Oak County, Rene Shades
26/10 (lør) Helhorse, Ivy Crown
26/10 (lør) Ungraven, Un, Sixes
28/10 (man) Conan, Un, Sixes
29/10 (tir) Black Peaks
30/10 (ons) Black Star Riders
30/10 (ons) Cellar Darling, Forever Still
31/10 (tor) Swallow The Sun, October Tide, Oceanwake
31/10 (tor) Beast in Black
31/10 (tor) Dopelord, Zaum
31/10 (tor) Nebula

November 2019

1/11 (fre) Illdisposed, The Petulant
1/11 (fre) Red Warszawa
1/11 (fre) ORM
1/11 (fre) Aborted, Entombed A.D., Baest
1/11 (fre) Bhaal Fest & Metal Mekka: Haunted House: Blodbader, The Druid
2/11 (lør) Saturnus, Katla
2/11 (lør) P.O.D., Alien Ant Farm
2/11 (lør) Red Warszawa
2/11 (lør) ORM, Terrorpy
2/11 (lør) Illdisposed, The Petulant
2/11 (lør) Killswitch Engage
3/11 (søn) Frank Carter & The Rattlesnakes
4/11 (man) Life Of Agony, Doyle
6/11 (ons) Kadavar, Hällas
6/11 (ons) Skillet
7/11 (tor) Skillet
7/11 (tor) Sorte Firkant Musikfestival 2019: Inter Arma
7/11 (tor) - 9/11 (lør) Aalborg Metal Festival 2019: Destroyer 666, Grand Magus, Dead Congregation, Inconcessus Lux Lucis, Grusom, m.fl.
8/11 (fre) Sacred Reich
8/11 (fre) Burning Witches
8/11 (fre) - 10/11 (søn) Copenhell Metal Cruise 2019: TBA
9/11 (lør) Zeal & Ardor
9/11 (lør) Black Star Riders
9/11 (lør) Slowjoint
12/11 (tir) Alter Bridge, Shinedown, The Raven Age
13/11 (ons) Powerwolf, Gloryhammer
14/11 (tor) Corroded
15/11 (fre) Jinjer
16/11 (lør) Sonata Arctica, Temple Balls, Edge of Paradise
16/11 (lør) Night of the Black Attack 4.0: Sinnrs, Morild, Redwood Hill, Slægt
17/11 (søn) Opeth
17/11 (søn) Joey DeMaio
18/11 (man) Greta Van Fleet
21/11 (tor) Amenra, E-L-R, Ylva
21/11 (tor) Rival Sons
21/11 (tor) Bokassa
22/11 (fre) Red Warszawa
23/11 (lør) Red Warszawa
23/11 (lør) Motionless In White, Skold
23/11 (lør) Crocell, Silhouette, Hellmaze
24/11 (søn) Mayhem, Gaahls Wyrd, GosT
25/11 (man) Devin Townsend, Haken
25/11 (man) Leprous , The Ocean, Port Noir
26/11 (tir) Queensrÿche
29/11 (fre) The Love Coffin, Narcosatanicos
29/11 (fre) Wardruna
30/11 (lør) Artillery, Dead Witch, Kill Trip, Arsenic Addict
30/11 (lør) Red Warszawa
30/11 (lør) Delain

December 2019

1/12 (søn) Boris, Årabrot
2/12 (man) Earth
4/12 (ons) Okilly Dokilly
4/12 (ons) Northlane, Polaris, Silent Planet, Void Of Vision
5/12 (tor) Pretty Maids
5/12 (tor) Okilly Dokilly
5/12 (tor) Moonspell, Rotting Christ
6/12 (fre) Moonspell, Rotting Christ
10/12 (tir) MTV Headbangers Ball Tour 2019: Kataklysm, Whitechapel, Fleshgod Apocalypse, Dyscarnate
12/12 (tor) Amon Amarth
14/12 (lør) Heilung
14/12 (lør) Illdisposed
20/12 (fre) Eluveitie, Lacuna Coil, Infected Rain

Januar 2020

17/1 (fre) Smash Into Pieces
30/1 (tor) Hatari

Februar 2020

2/2 (søn) Dropkick Murphys
5/2 (ons) Babymetal
6/2 (tor) Equilibrium, Lord Of the Lost, Nailed To Obscurity
12/2 (ons) Sabaton, Apocalyptica, Amaranthe
13/2 (tor) Abbath, 1349, VLTIMAS
14/2 (fre) The Darkness
20/2 (tor) Saga
27/2 (tor) Baest
28/2 (fre) Baest
29/2 (lør) Baest

Marts 2020

6/3 (fre) - 7/3 (lør) Viborg Metal Festival 2020: TBA
6/3 (fre) Baest
7/3 (lør) Baest
14/3 (lør) Baest

April 2020

17/4 (fre) - 18/4 (lør) Royal Metal Fest 2020: TBA

Maj 2020

22/5 (fre) Hads Herred Rockfestival 2020: TBA
29/5 (fre) - 30/5 (lør) Heavy Agger Metal Festival 2020: TBA

Juni 2020

17/6 (ons) - 20/6 (lør) Copenhell 2020: TBA

August 2020

4/8 (tir) Rammstein