Koncertkalender

Har du kendskab til en metalkoncert som ikke står på listen, så klik på knappen nedenfor for at tilføje den!

Tip os om en ny koncert

Januar 2018

18/1 (tor) Execration, Slægt, Reptilian
19/1 (fre) Falling In Reverse
19/1 (fre) Ghost Iris, Billy Boy In Poison
19/1 (fre) Releasefest: Justify Rebellion
20/1 (lør) Heidra, Deadflesh, Act Of Cohesion
20/1 (lør) The New Shit Showcase: Archives of Alaska, Wölfblood, Heathe, HIRAKI, Morild, m.fl.
20/1 (lør) Shred
20/1 (lør) Auðn, Sunken
26/1 (fre) - 28/1 (søn) Mono Goes Metal Festival: Grift, Teleport, Smertegrænsens Toldere, Taphos, Golden Core, m.fl.
26/1 (fre) Ghost Iris
27/1 (lør) - 28/1 (søn) Metal Mania 2018: Touch Of Judas, Disrule, Stone Cadaver
27/1 (lør) Everything is Terrible
27/1 (lør) Dr. Living Dead
27/1 (lør) Materia, Ghost Iris
29/1 (man) Rotting Christ, Carach Angren , Swart Crown
31/1 (ons) Steel Panther

Februar 2018

1/2 (tor) Electric Guitars, Kjurious
1/2 (tor) Månegarm, Cruachan, Ereb Altor
2/2 (fre) Maiden Aalborg
2/2 (fre) Kaldet fra dybet III: Afsky, Konvent, ORM
3/2 (lør) Red Warszawa, Xettia
3/2 (lør) Kaldet fra dybet III: Alkymist, Solbrud, Sunken
3/2 (lør) Dirt Forge
3/2 (lør) Theory, Prevail, Savage Machine
3/2 (lør) Electric Guitars
3/2 (lør) IAmFire, Stone Cadaver, Hjortene
4/2 (søn) Motionless In White, Cane Hill, Ice Nine Kills
8/2 (tor) Miss May I, Fit For A King, Void Of Vision, Currents
8/2 (tor) Electric Guitars
9/2 (fre) Childrenn
9/2 (fre) - 11/2 (søn) Nocturnefest: October Tide, Woebegone Obscured, Altar of Oblivion, Caustic, A Sun Traverse, m.fl.
9/2 (fre) Dropkick Murphys, Flogging Molly
9/2 (fre) Prime is Coming: Defecto, Aphyxion, Siamese, I'll Be Damned, Cabal, m.fl.
9/2 (fre) MAD NIGHT VOL. 3: Psy:code, Wrath of Belial, Silent Fracture
10/2 (lør) De Forbandede
10/2 (lør) Midwinter Meltdown: Evil Invaders, The Sixpounder, Embryo, Livløs, Ghost Iris, m.fl.
10/2 (lør) Prime is Coming: Aphyxion, I'll Be Damned, Siamese, Møl, Cabal, m.fl.
10/2 (lør) Cannibal Corpse, The Black Dahlia Murder, No Return
10/2 (lør) HateSphere
11/2 (søn) Accept
15/2 (tor) Cannibal Corpse, The Black Dahlia Murder, No Return
15/2 (tor) Electric Guitars
15/2 (tor) Monolord, Firebreather
16/2 (fre) Corroded, The Hawkins
16/2 (fre) Dirt Forge, Konvent, Hadron
16/2 (fre) HateSphere, Livløs, Billy Boy In Poison
16/2 (fre) Sea, Grusom
16/2 (fre) Prime is Coming: Aphyxion, I'll Be Damned, Siamese, Sons Of Death Valley, Møl, m.fl.
17/2 (lør) Toto
17/2 (lør) HateSphere, Livløs, Wrath of Belial
17/2 (lør) Maggot Heart, Reveal
17/2 (lør) Prime is Coming: Aphyxion, I'll Be Damned, Siamese, Sons Of Death Valley, Møl, m.fl.
17/2 (lør) Celeste, LLNN, Eyes
17/2 (lør) Electric Guitars
17/2 (lør) Childrenn
21/2 (ons) Hamferð, SVARTMÁLM
22/2 (tor) GAFFA-prisen 2018: Baest
22/2 (tor) Defeated Sanity, Piss Vortex
22/2 (tor) Hollywood Undead
22/2 (tor) Hamferð, SVARTMÁLM
23/2 (fre) Hamferð, SVARTMÁLM
23/2 (fre) Releasefest: Killing Gandhi
23/2 (fre) Electric Guitars
23/2 (fre) Prime is Coming: Aphyxion, Defecto, Siamese, Møl, Cabal, m.fl.
24/2 (lør) Childrenn
24/2 (lør) IAmFire, Alkymist
24/2 (lør) Rammstein Jam , School's Out
24/2 (lør) Sons Of Death Valley, Dirt Forge
24/2 (lør) Prime is Coming: Aphyxion, Defecto, Siamese, Møl, Cabal, m.fl.
24/2 (lør) Hamferð, Woebegone Obscured, Nord
28/2 (ons) Jesper Binzer

Marts 2018

1/3 (tor) Demon Head
1/3 (tor) Profanatica, Auroch, Rites of Your Degringolade
2/3 (fre) Jesper Binzer
2/3 (fre) Demon Head
2/3 (fre) Defecto, Electric Hellride, Beneath The Silence
3/3 (lør) Cradle of Filth, Moonspell
3/3 (lør) Hammer Smashed Face: 9000 John Doe
3/3 (lør) Defecto, Electric Hellride
3/3 (lør) Phil Cambpell And The Bastard Sons
4/3 (søn) Demon Head
6/3 (tir) Fu Manchu
7/3 (ons) Jesper Binzer
8/3 (tor) RavenEye
8/3 (tor) Jesper Binzer
9/3 (fre) Huset Hardcore: Deathhammer, Vile Act, Parasight
9/3 (fre) Jesper Binzer
9/3 (fre) The Interbeing, Unseen Faith
9/3 (fre) - 10/3 (lør) Viborg Metal Festival: Mother of All, Iniquity, Afsky, The Petulant, Advocacy, m.fl.
10/3 (lør) The Interbeing, Unseen Faith, Livløs, Billy Boy In Poison
10/3 (lør) Jesper Binzer
12/3 (man) Heaven Shall Burn, August Burns Red, Whitechapel, In Hearts Wake
14/3 (ons) Carnifex, Oceano, Aversions Crown, Disentomb
15/3 (tor) Monolord
15/3 (tor) Jesper Binzer
16/3 (fre) - 17/3 (lør) Temple Of Doom Days: Solbrud, Satanic Assault Division, Illdisposed, Redwood Hill, Solbrud, m.fl.
16/3 (fre) Jesper Binzer
16/3 (fre) The Interbeing, Unseen Faith
17/3 (lør) Defecto, Electric Hellride
17/3 (lør) Frank Carter & The Rattlesnakes
18/3 (søn) Venom Inc., Suffocation, Nervosa, Aeternam
18/3 (søn) Apocalyptica
18/3 (søn) Jesper Binzer
19/3 (man) Venom Inc., Suffocation, Nervosa, Aeternam
21/3 (ons) Anvil, Trance, Spitfire
22/3 (tor) Trivium, Power Trip, Venom Prison
23/3 (fre) The Interbeing, Livløs, Billy Boy In Poison
23/3 (fre) Seven Thorns, Kambrium
24/3 (lør) Chili Machine
24/3 (lør) Illdisposed, HOAK
25/3 (søn) G3: Joe Satriani, John Petrucci, Uli Jon Roth
27/3 (tir) Obituary
27/3 (tir) Metallica, Kvelertak
28/3 (ons) Earn Your Scars, The Tombless
30/3 (fre) Napalm Death
31/3 (lør) Billy Boy In Poison, Livløs, Möwe
31/3 (lør) Immolation, Full Of Hell, Monument Of Misanthropy

April 2018

2/4 (man) Immolation, Full Of Hell, Monument Of Misanthropy
4/4 (ons) Ensiferum, Ex Deo
4/4 (ons) Bell Witch, Monarch, Bethmoora
5/4 (tor) Avatar, Hellzapoppin, Old Kerry Mckee
5/4 (tor) Jesper Binzer
6/4 (fre) Bersærk
6/4 (fre) Royal Metal Fest 2018: Ensiferum, Origin, Lebenssucht, Deadflesh
6/4 (fre) Jesper Binzer
6/4 (fre) CroCell, Ferocity, Wrath of Belial
7/4 (lør) Persefone, Defecto
7/4 (lør) Zeke, Columbian Neckties
9/4 (man) Of Mice & Men
12/4 (tor) Baest
12/4 (tor) Earthless, Comet Control
13/4 (fre) Defecto, Electric Hellride
13/4 (fre) - 15/4 (søn) A Colossal Weekend: Godspeed You! Black Emperor , And So I Watch You From Afar, Sannhet, Briqueville, Sum of R, m.fl.
14/4 (lør) Defecto, Electric Hellride
14/4 (lør) Red Warszawa
15/4 (søn) Wardruna
20/4 (fre) - 21/4 (lør) CC Hegn Festival: Detestation, Bloodturn, Disrule, Arsenic Addict, Goat Hawk Buffalo, m.fl.
21/4 (lør) Sons Of Death Valley, Dirt Forge
21/4 (lør) Thirty Seconds To Mars
21/4 (lør) Springtime Slaughter: Baest, Prevail, Deadflesh, Shadowspawn
23/4 (man) BISON, LLNN
24/4 (tir) The Dead Daisies, The New Roses
24/4 (tir) Elder
27/4 (fre) Red Warszawa
28/4 (lør) Baest
28/4 (lør) Anubis Gate, Dead Witch
28/4 (lør) Eyehategod

Maj 2018

1/5 (tir) Machine Head
3/5 (tor) Kvelertak
4/5 (fre) Hexis, Départe
4/5 (fre) - 5/5 (lør) Northern Discomfort: Alunah, Dawn Ray’d, Gnaw Their Tongues, Goatess, Ordeal, m.fl.
4/5 (fre) Omnium Gatherum, Skálmöld, Stam1na
4/5 (fre) Sons Of Death Valley, Dirt Forge, Tainted Lady
5/5 (lør) Sons Of Death Valley, Dirt Forge
5/5 (lør) Hexis, Départe, JustinHate
8/5 (tir) Batushka, Mortuus, Pestkraft
9/5 (ons) Batushka, Mortuus, Pestkraft
11/5 (fre) Bersærk
11/5 (fre) - 12/5 (lør) Aalborg Rock & Metal Festival 2018: Omnium Gatherum, Skálmöld, Stam1na, Valkenrag
11/5 (fre) - 12/5 (lør) Nordic Noise : Blitzkrieg, Dream Evil, Tainted Lady, Transport League, Pectora, m.fl.
12/5 (lør) Bersærk
18/5 (fre) Defecto
18/5 (fre) - 19/5 (lør) Heavy Agger Metal Festival: Evil Invaders, Iron Angel, Horn, Slægt, Konvent, m.fl.
19/5 (lør) Sons Of Death Valley, Dirt Forge
21/5 (man) Monster Magnet
24/5 (tor) - 27/5 (søn) Jelling Musikfestival: Nickelback
26/5 (lør) Sons Of Death Valley, Dirt Forge

Juni 2018

2/6 (lør) Theory, Encyrcle
4/6 (man) Marilyn Manson
5/6 (tir) Iron Maiden, Killswitch Engage
6/6 (ons) Guns N' Roses
7/6 (tor) - 9/6 (lør) Northside 2018: Queens Of The Stone Age, A Perfect Circle
9/6 (lør) - 10/6 (søn) Infected Festival: Dirt Forge, Sons Of Death Valley, Konvent
10/6 (søn) Judas Priest, Megadeth
21/6 (tor) - 23/6 (lør) Copenhell 2018: Ozzy Osbourne, Alice In Chains, Deftones, Helloween, Nightwish, m.fl.
28/6 (tor) - 30/6 (lør) Tinderbox: Prophets Of Rage, Skunk Anansie

Juli 2018

4/7 (ons) - 7/7 (lør) Roskilde Festival 2018: Myrkur, Watain, Clutch, Scour, Chelsea Wolfe, m.fl.
12/7 (tor) - 14/7 (lør) Metal Magic Festival 2018: I Am Morbid, Dead Kosmonaut, Satan Worship, Thorium, Encyrcle, m.fl.
20/7 (fre) - 21/7 (lør) Murda Twinz Getdown Vol. 3: The Restarts, Pleasure Squad, Infa Riot, Acidez

August 2018

4/8 (lør) Support Our Scene Fest 2018: SURGE OF FURY, Paura, Wolfpack
8/8 (ons) Smukfest 2018: D-A-D
24/8 (fre) Skovrock 2018: Dizzy Mizz Lizzy
24/8 (fre) For Evigt Rock: Amaranthe

September 2018

1/9 (lør) Pyramaze, Defecto, Fears Unfolding
6/9 (tor) - 10/9 (man) Kill-Town Death Fest VI - The Resurrection: Demilich, Blood Incantation, Hooded Menace, Necrot, Pissgrave, m.fl.
7/9 (fre) - 8/9 (lør) Raise Your Horns: Magenta Harvest
8/9 (lør) Defecto, Electric Hellride

Oktober 2018

19/10 (fre) Baest
24/10 (ons) Within Temptation